ساکشن غبغب دکتر مریم هاشمی

بررسی عمل ساکشن غبغب

بررسی عمل ساکشن غبغب


غبغب چیست؟

به جمع شدن چربی زیر چانه غبغب می گویند. دلایل زیادی برای ایجاد غبغب وجود دارد. علت بزرگ شدن غبغب افزایش زیاد چربی در ناحیه زیر چانه است. ساکشن غبغب از عمل های زیبایی محسوب می‌شود و به فرد کمک می‌کند به ظاهر دلخواه خود برسد.

دلیل ارثی: افرادی که زیر چانه خود چربی به صورت آویزان و شل دارند، مستعد مبتلا شدن به غبغب هستند.

بالا رفتن سن: انسان هر چقدر پیرتر می شود، تولید کلاژن پوست کمتر می شود. کلاژن عاملی است که پوست را سفت و محکم می کند. وقتی در اثر پیری کلاژن تولید نمی شود پوست شل و افتاده می شود و پوست وچربی های جمع شده ناحیه زیر چانه تبدیل به غبغب می گردند.

چاقی زیاد: در اثر چاق شدن زیاد و جمع شدن چربی ها در زیر چانه، فرد مبتلا به غبغب می‌شود.

راه های از بین بردن غبغب چیست؟

ورزش کردن

ورزش های مختلفی برای از بین بردن غبغب وجود دارد. اما تاثیرگذاری آنها در طولانی مدت است و ماندگاری ندارد و گاهی ممکن است اصلا تاثیری بر روی غبغب ایجاد شده نگذارند. یکی از این ورزش ها ورزش گردن است. سر را به عقب برده و به سقف خیره شوید. سر را به سمت جلو بکشید تا در زیر چانه احساس کشیدگی ایجاد شود. مدت ۱۰ ثانیه مکث کنید و سپس به حالت عادی باز گردید.

ورزش دیگری که برای از بین بردن غبغب مناسب است، ورزش با توپ است. توپی با ابعاد ۲۵ سانتیمتر زیر چانه خود بگذارید. چانه خود را مرتب روی توپ فشار دهید. هر روز ۲۵ بار این تمرین را انجام دهید و تکرار نمایید.

روش سوم ورزشی برای از بین بردن غبغب کشیدن گردن است. روش کار بدین صورت است که سر خود را به عقب برده و به سقف خیره شوید. زبان خود را به سقف دهن چسبانده و ۱۰ ثانیه مکث کنید و سپس رها کنید.

چه کسانی میتوانند داوطلب عمل غبغب باشند؟

همانطور که گفتیم غبغب تنها در اثر چاقی ایجاد نمی‌شود. بلکه عواملی مانند پیری یا وراثت نیز می توانند فرد را دچار غبغب نمایند. وقتی شخصی دارای اندام های متناسبی است اما دچار غبغب گردیده می تواند با عمل ساکشن غبغب این مشکل را حل کند. ساکشن غبغب تاثیری در کاهش وزن افراد ندارد و فقط عملی برای از بین بردن غبغب و دادن ظاهری زیبا به فرد است. افرادی که با رژیم غذایی و ورزش نتوانستند غبغب خود را از بین ببرند کاندیداهای مناسبی برای عمل ساکشن غبغب هستند.

جراحی ساکشن غبغب

هرچقدر پوست فرد روشن تر و منعطف تر باشد، عمل ساکشن غبغب نتیجه بهتری برجای می گذارد. این جراحی در سنین ۲۰ تا ۵۰ سال نتیجه بهتری دارد. تخلیه چربی اضافی زیر چانه یا غبغب تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی افراد می گذارد. اگر پوست بعد از تخلیه چربی دچار افتادگی شود پزشک معالج به بیمار پیشنهاد لیفت گردن را می دهد. برای عمل پزشک ابتدا علامت گذاری هایی را روی نواحی که قرار است برش ایجاد کند می زند و سپس محل را ضدعفونی کرده و بیمار با بی حسی موضعی یا گاهی اوقات بیهوشی تحت عمل قرار میگیرد. تیوپ کوچکی به اسم کانولا از ناحیه برش وارد محل تجمع چربی ها شده و چربی های اضافه را از آن محل تخلیه می‌کند. در صورتی که پوست دچار افتادگی باشد همزمان پزشک عمل لیفت گردن را انجام داده و پوست را کشیده و صاف می کند. بعد از عمل ساکشن غبغب از چربی های تخلیه شده غبغب می توان برای پروتز صورت، لب و سایر بخش ها استفاده کرد. همزمان با این عمل می‌توان عمل‌های زیبایی از جمله تزریق چربی به سایر بخش ها مانند صورت را نیز انجام داد.

بعد از پایان تخلیه چربی ها محل های برش خورده بخیه زده می شود. عمل ساکشن غبغب در نصف روز انجام می شود. بیمار نیازی به بستری شدن ندارد. از چربی‌های تخلیه شده می‌توان در سایر قسمت‌های بدن فرد استفاده کرد. یک هفته بعد از عمل فرد می‌تواند به زندگی روزمره خود برگردد.

مزایای عمل ساکشن غبغب

چربی های تجمع یافته در زیر چانه با هیچ کدام از عمل هایی مانند تغذیه و ورزش از بین نمی‌رود، بنابراین فرد برای رسیدن به ظاهر ایده آل به کمک این روش می‌تواند به اندام ایده آل خود برسد. عوارض بسیار کمی دارد و نتایج مطلوبی را ایجاد می کند. کانولا وسیله ای است که در عمل های ساکشن چربی یا تخلیه چربی در جراحی های زیبایی به کار می رود.کانولایی که برای ساکشن غبغب استفاده می‌شود بسیار نازک است و ضخامتی در حدود ۲ میلی متر دارد. بنابراین جای زخم های باقی مانده بعد از عمل خیلی زود برطرف شده و اثر خاصی به جای نمی گذارد.

انواع عمل زیبایی ساکشن غبغب

جراحی های ساکشن غبغب دو نوع هستند. روش لیپوساکشن که روشی کم تهاجمی است و به بدن آسیب کمتری می زند. در سنین ۲0 تا 50 سال از این روش استفاده می شود. زیرا پوست باید قابلیت انعطاف و کشیدگی خوبی داشته باشد تا بتوان از این روش استفاده کرد، اگر پوست شل شده باشد در اثر عمل نیز چربی ها خالی شده پوست جای آن ها را می‌گیرد و نتیجه مطلوبی دیده نمی شود.

روش دوم عمل ساکشن غبغب جراحی مینی لیفت نام دارد برای پوستهای شل و افتاده که دارای غبغب هستند و مفید و کاربردی است. در این روش جراح بعد از تخلیه چربی های اضافی ناحیه غبغب، پوست اضافه را ‌برش می‌دهد و بخیه می زند. این روش دوره نقاهت طولانی تری دارد و بیمار باید سه روز استراحت کند و دو هفته تحت نظر باشد. ضمنا این عمل با بیهوشی انجام میشود.

عوارض عمل ساکشن غبغب

بعد از عمل خون مردگی، ورم یا احساس مور مور شدن در ناحیه چانه امری طبیعی است و نیاز به کار خاصی نیست. اما در صورتی که فرد دچار خونریزی یا عفونت شود باید به پزشک مراجعه کند. عوارض نادری که در اثر عمل ساکشن غبغب ممکن است بروز کند شامل عفونت، حساسیت پوستی، ورم، مشکلات تنفسی، خونریزی عدم تقارن صورت است.

اقدامات قبل از عمل ساکشن غبغب

قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین

قطع سیگار

انجام آزمایشات تجویز شده

پیشگیری از تنش و استرس

اقدامات بعد از عمل ساکشن غبغب

استراحت در حد یک روز بعد از عمل لازم است. استعمال پماد های تجویز شده توسط پزشک در ناحیه برش‌ها را حتما انجام دهید. برای کاهش درد می توان از کمپرس سرد استفاده کرد.زمان استراحت سر خود را از گردنتان بالاتر بگذارید. پیاده روی در روزهای پس از عمل برای جلوگیری از لخته شدن خون لازم است. تا دو هفته از انجام ورزش و فعالیت های سنگین خودداری کنید. تورم، کبودی و خون مردگی در محل عمل تا چند روز بعد از عمل عادی است و نیاز به مداخله خاصی نیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا